Sesja ekspercka #CYFROWErozmowy: weryfikacja w dobie (dez)informacji
6 listopada 2023W dzisiejszym świecie każdego dnia zalewani jesteśmy informacjami. Fake newsy, dezinformacja, teorie spiskowe – często o nich słyszymy, ale jak je rozpoznawać? Jak odróżnić fakty od opinii, prawdę od kłamstwa i manipulacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści fact-checkingu podczas sesji eksperckiej #CYFROWErozmowy: weryfikacja w dobie (dez)informacji.
Sesja odbędzie się 8 listopada 2023 roku w godzinach 10:00-13:00 i jest współorganizowana przez Centrum Edukacji Medialnej oraz Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jej celem jest nauka krytycznego myślenia i analizy treści w świecie cyfrowym. Spotkanie dostarczy uczestnikom narzędzi i strategii, które pomogą im odróżnić wiarygodne źródła od fake newsów. W swoim zamyśle wydarzenie ma zainspirować uczestników do propagowania zdrowego podejścia do informacji w swoim otoczeniu, w tym w mediach społecznościowych i tradycyjnych.
– Współcześnie ważne jest nabycie umiejętności samodzielnej oceny informacji, jak również podejmowania decyzji opartych na dostępnych faktach. Wierzę, że spotkanie będzie okazją do interaktywnego dialogu, przestrzenią do wymiany myśli między naszymi ekspertami a uczestnikami wydarzenia. Ukaże nowe wyzwania, jakie stoją przed weryfikatorami w dobie dynamicznych zmian w technologii i mediach społecznościowych – mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.
Sesja ekspercka składa się z dwóch części. W pierwszej wystąpią eksperci z Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej, Polskiej Agencji Prasowej, Stowarzyszenia Demagog oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Omówią wpływ social mediów na rozpowszechnianie fałszywych treści, rolę weryfikatorów w porządkowaniu środowiska cyfrowego, przykłady dezinformacji, sposoby ich wykrywania oraz techniki manipulacji reklamowej. W drugiej części odbędzie się debata z udziałem wszystkich prelegentów, moderowana przez dr Judytę Perczak z UJK.
Jak podkreśla dr hab. prof. UJK Olga Dąbrowska-Cendrowska, dyrektorka Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, tylko łączenie teorii z praktyką, zanurzone w merytorycznej dyskusji, może skłonić użytkowników mediów do refleksji nad naszymi przyzwyczajeniami w korzystaniu z oferty medialnej i zachęcić nas do jej krytycznej oceny. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką (dez)informacji, cyberbezpieczeństwa i cyberataków. Udział w transmisji sesji jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie: https://cempolska.pl/konferencje.